Sophämtningsschema

 

Tänk på att kärlet behöver finnas tillgängligt senast kl. 06.00 på hämtningsdagen. Låt sopkärlet stå framme tills det är tömt. Vid behov skotta och sanda runtom kärlet.

JÄMN VECKA

MÅNDAG
Alvedsjö, Alvedsjöbodar, Gudesjö, Hagby, Horns Kungsgård, Horns Kustväg, Horns Udde, Högby-Vedby, Jordsläta, Jämjö, Kristinelund, Löttorp, Målaretorp, Ranstad, Räpplinge, Svarteberga, Tomteby, Tryggestad.

TISDAG
Alvara, Binnerbäck, Bocketorp, Bredsättra, Brännegatan, Byrum, Byrum-Sandvik, Flakeböle, Glabo, Grönskog, Gällby, Gärdslösa, Kullenvägen, Lindby, Ramsnäsudde, Ramsättra, Skedstad, Skedås, Skäftekärr, Solberga, Störlinge, Sörby Tall, Tjusby, Vedborm, Östra Sörby, Övra och Nedra Sandby.

ONSDAG
Alböke-Kalleguta, Askelunda, Björkviken, Blå Rör, Djurstad, Dovreviken, Ebbegärdet, Emmetorp, Folberga, Furuhäll, Föra-Torp, Gillsby, Grönslunda, Gullehamn, Ingelstad, Karse, Klinta, Kolstad, Korntorp, Köpinge, Köpings Tall, Köpingsvik, Petgärde, Solberga, Stacketorp, Södra Greda, Törnstubbe, Uggletorp, Äleklinta.

TORSDAG
Borgholm (ej centrala)
Bläsinge, Gillberga, Högenäs, Hörlösa, Kvarnstad, Källa, Källahamn, Lilla Horn, Långerum, Nyby, Vi.

FREDAG
Borgehage, Djupvik, Föra, Greby, Grönvik, Hjälmstad, Husvalla, Knisa, Lofta, Lundebytorp, Marsjö, Strandtorp, Södvik, Vässby.

UDDA VECKA

MÅNDAG
Borgholm: Innerstad, Sandgatan-Storgatan-Strandgatan-Tullgatan, Sjöstugeområdet.
Frönäs, Gamleby, Hallnäs, Hörlösa, Knisa Mosse, Legenäs, Persnäs, Sandvik, Stenninge, Trosnäs.

TISDAG
Böda, Böda-Strandtorp, Halltorp, Högsrum, Karum, Karås, Kyrketorp, Mellböda, Mossberga, Norrböda, Petersholm, Rälla, Rälla Tall, Rönnerum, Stora Rör, Strandtorpshage, Vedby, Västra Sörby.

ONSDAG
Bjärby, Dyestad, Dödevi, Folkeslunda, Hagaby, Himmelsberga, Högby, Högtomta, Kvistorp, Långlöt, Norra Bäck, Runsberga, Skogsby, Spjutterum, Södra Bäck, Södra Gärdslösa, Södra Munketorp, Södra Runsten, Vanserum, Åkerby, Åstad, Övra Bägby.

TORSDAG
Alböke, Arbelunda, Dalby, Egby, Haglunda, Kläppinge, Knäppinge, Kårehamn, Källingemöre, Köpings-Kalleguta, Laxeby, Lilla Istad, Långöre, Löt, Melösa, Mörby, Norrby, Ormöga, Pinnekulla, Sammelstorp, Stora Istad, Torparehorva, Törneby, Valsnäs, Vannborga, Unnestad, Öj.

FREDAG
Borgholm: Badhusgatan, Köpmangatan, Markgatan, Slottsgatan mellan Badhusgatan-Storgatan, Södra Långgatan, Torsgatan (söder om Storgatan), Trädgårdsgatan, Tullgatan, Västra och Östra Kyrkogatan.
Byxelkrok, Böda Torp, Enerum, Fagerum, Getterum, Grankulla, Grankullavik, Hagskog, Hunderum, Mellby, Mickelsmad, Nabbelund, Sjöstorp, Torp, Ölands Norra Udde.

Sommarhämtning sker mellan v. 16-41