Start
 
Senast uppdaterad: 2012-02-29

Mat till barn och äldre i Borgholms kommun

Grytor i Viktoriaköket

 

Det har varit mycket uppgifter och spekulationer kring kostverksamheten i Borgholms kommun i media den senaste tiden.

Borgholm Energi ansvarar sedan 2003 för kostverksamheten i Borgholms kommun. Vi har idag fem tillagningskök för vilka tre köksföreståndare ansvarar. Kosten tillhör organisatoriskt Service i bolaget, tillsammans med lokalvård, gata/park och hamnar. Vi har en kostchef som tillsammans med en kostassistent svarar för den centrala administrationen av verksamheten. Kostverksamheten är decentraliserad med ett stort ansvar (ekonomi, personal) hos köksföreståndarna som finns nära våra kunder. Varje köksföreståndare har sin matsedel som är näringsberäknad och utformad utifrån kostråd och dialog med kunderna.

80-90% av den mat vi levererar är lagad från grunden och vi är certifierade enligt KRAV:s regler för ekologisk produktion. I princip 100% av den mat vi levererar är nylagad och varm.

Ca 130 av våra pensionärer får varje dag varm, individuellt anpassad (t.ex. inget ris, mycket sås, mycket potatis) mat levererad till köksbordet genom kommunens hemtjänst. Fråga våra delårsboende pensionärer från andra kommuner vad de tycker om detta.

Vi eftersträvar att öka andelen närproducerat i våra inköp. Idag köper vi potatis från Algutsrum, fisk från Kårehamn, kyckling från Mörbylånga och allt färskt bröd kommer från Öland, om vi inte bakar själva.

Strukturplanen som vi jobbar med i kommunen innebär en nerdragning av kostverksamhetens budget 2010 med 1 miljon kronor. För att få någon utomståendes bild av vår kostverksamhet beställde jag en rådgivningsrapport av kostchefen i vår grannkommun. Rapporten har varit en del i arbetet med besparingen som vi jobbat med i kostverksamheten under hösten och vintern. Besparingen är nu inarbetad i årets budget. En stor utmaning som vi står inför är att våra kök med något undantag är slitna och har ett antal år på nacken, underhålls- och investeringsbehoven är stora (kostnad 3-5 kr/portion). Även transporterna av maten är en utmaning som vi jobbar med.

Den struktur som vi verkar i medför naturligtvis merkostnader för bl.a. småskalighet och transporter, vilket innebär att vi inte kan skryta med låga kostnader för det vi levererar. Trots detta har medarbetarna på ett fantastiskt sätt klarat att hålla verksamheten inom kommunfullmäktiges tilldelade ekonomiska ram föregående år.

Nu står kommunen inför att ta fram en välförankrad kostpolicy, vilken vi ser fram emot. Vi kommer naturligtvis själva att delta i dessa diskussioner och allmänhetens intresse för kostfrågorna bäddar för ett stort engagemang.

Benny Wennberg, VD

Borgholm Energi AB

 

KommentarsikonKommentera texten
Namn:*


E-post:


Fråga/Synpunkt:

Hemsida från Internetavdelningen | Cookies